Jak se chovat a pohybovat v kostele ?

V moderní době je tato kapitola často označována jako FAQ
(z angličtiny: frequently asked questions)
Projděte si tedy FAQ o naší církvi,víře a ostatních věcech s těmito spojených.
Pravidla fóra
Z důvodu zachování úrovně tohoto fóra v mezích slušnosti
je přispívání a vkládání dotazů podmíněno registrací.
Jakékoli vulgarismy či dotazy mimo obecné tématické zaměření
tohoto fóra budou smazány.

Jak se chovat a pohybovat v kostele ?

Příspěvekod farar.martin » pon 04. čer 2012 20:37:49

Již delší dobu přemýšlím nad pár řádky k tomuto tématu. Nechci, abyste si je brali jako nějaké mentorování vašeho faráře. Přál bych si, abyste je přijali, jako povzbuzení ke společnému souladu a úctě v liturgickém prostoru a především k Bohu i sobě navzájem. Věřím, že nám všem jde jistě o kvalitní prožití i spolu slavení času s Bohem. Tyto řádky píšu obecně pro všechna společenství, i když je situace různá místo od místa. Věřím, že si vybereme a přijmeme to, co můžeme zlepšit.
A) Při příchodu do kostela, sboru, místnosti k bohoslužbám udělat znamení kříže, čelem ke stolu Páně. Dáváme tím najevo, že přicházíme ve jménu Páně. Je to naše pozdravení Boží Trojici a vědomé vystoupení do tajemství, kdy k nám Bůh mluví a my jej oslavujeme i nasloucháme.
B) Je dobré, že se rádi mezi sebou vidíme a vítáme se, nejsme si cizí. Je to samozřejmý klad, že si nejsme cizí! Zkusme však nemluvit nahlas, postávat mezi lavicemi, mnohdy zády ke stolu Páně, nepřecházet sem a tam. Měli bychom mít na paměti, že jde o dům Boží. Jsou zde i ti, kdo se chtějí modlit a ruší je hlasité povídání. Myslím, že pět minut před začátkem bohoslužeb je dobré se již usadit, všichni ztišit, připravit se modlitbou a soustředit se. Odpoutat se od různých vedlejších, pro bohoslužby nepodstatných věcí. Je škoda, když při vstupní písni se místo zpěvu povídá v lavicích.
C) Zkusit se plně otevřít pro radost ze společného slavení liturgie. Nebát se zpívat, modlit, vyznávat "na plno", nejen v polohlasu. Je to někdy paradox. Před bohoslužbami je z chrámového prostoru slyšet mohutný hovor, ale při vstupní písni jen skromné, polohlasné zpívání. Je to škoda. Není větší služby než bohoslužby.
Zkuste, prosím, popřemýšlet, co bychom ještě mohli zlepšit a dále posunout při slavení liturgie. Přeji nám hodně lásky k práci na sobě samých.
Váš bratr Martin.


farar.martin
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř 05. led 2011 22:00:05

Zpět na Otázky, které si lidé často kladou ...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron